Czego brakuje malarzowi?

Niełatwo z dzisiejszych czasach o dobre materiały plastyczne. Oczywiście istnieje mnóstwo sklepów zaopatrzonych w niektóre z nich, to znaczy te najbardziej potrzebne na przykład nauczycielom sztuki i plastyki w gimnazjach i liceach, jednakże miejsc oferujących naprawdę zaawansowane środki mające umożliwić jak najbogatszą ekspresję malarza czy rzeźbiarza, jest niewiele, a i one nie są łatwo dostępne.

Dobrze byłoby to zmienić. Idealny sklep plastyczny zawierałby nie tylko farbki plakatowe czy arkusze bloku rysunkowego, ale płótna z prawdziwego zdarzenia, farby zróżnicowane pod względem gęstości i przyczepności, dobrze lub właśnie niezbyt dobrze oddające grę świateł, jaką malarz chciałbym osiągnąć. Przede wszystkim jednak sklep taki powinien być łatwo dostępny, to znaczy osiągalny nie tylko dla studentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych, ale też dla zwykłych śmiertelników, których nieodparcie ciągnie do dawania upustu swej wyobraźni za pomocą pędzla czy gliny. Profesjonalne materiały oczywiście są drogie, nie każdego na nie stać – sprzedaż jednak zawsze można odpowiednio wynegocjować, pod warunkiem wszakże, iż jest to rozmowa twarzą w twarz i w sytuacji, kiedy sprzedawca  ma w sobie na tyle z duszy artysty, że jest w stanie upuścić nieco z ceny swojemu młodemu klientowi, wzruszyć się wręcz jego zapałem, przypominając sobie jednocześnie swój własny.

Piękny byłby to zaiste widok takiego sklepu z dumną witryną i hasłem np. „Impresja. Wszystko, czego malarz zapragnie”, znajdujący się gdzieś pomiędzy drogerią a księgarnią na ruchliwej ulicy wielkiego miasta. Być może mielibyśmy wtedy większą ilość światowych sław, nie tylko Gierymskich czy innych Pankowskich, ale również tych na razie anonimowych, pełnych entuzjazmu malarzy, tworzących gdzieś w swoich niewielkich pracowniach. Potrzebne jest jednak uprzystępnienie miejsc, w których dostatecznie dobre materiały można byłoby zakupić, najlepiej po cenach, które nie dobiłyby i tak bardzo skromnych budżetów młodych amatorów sztuk pięknych, z młodzieńczym optymizmem patrzących w przyszłość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii plastyka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz